Informace o plemeni

American Miniature Horse


 Americký miniaturní kůň- AMH
Americký miniaturní kůň vznikl v USA. Přibližně před 40-50 lety zde  docházelo ke šlechtění miniaturních  koní. Plemeno vznikalo z křížení  amerických shetlandů s plnokrevníky, araby a Hackney.  Appaloosa zbarvení  bylo získáno  použitím  Falabell . Pro ustálení požadovaných vlastností a velikosti se používala příbuzenská plemenitba a velmi přísná selekce.
Od roku 1978 byla založena AMHA -American Miniature Horse Association, vede plemenou knihu, která je uzavřená. To znamená že podobně jako u plnokrevníka zapisuje jen jedince, kteří mají rodiče vedené v jejich knihách.
Všechny hříbata jsou povině testovány na DNA . V chovu se klade kromě exteriéru velký důraz na zdravotní stránku, eliminaci vad a především na bezvadný charakter.
Na počátku 80 let se začali dovážet do Evropy, kde způsobili obrovskou senzaci , při představení na Equitaně. Plemeno si získalo velkou popularitu a v současnosti snad není země, kde nejsou chování.
Přesto se stále ještě řadí k vzácnějším plemenům s vyšší pořizovací cenou. Ta je snad jedinou nevýhodou tohoto zajímavého a fascinujícího koníčka. Vyšší pořizovací cenu, však vyváží nízké „ provozní „ náklady . Jsou nesmírně  nenároční, ke krmení potřebují opravdu jen hrst jádra a trošku kvalitního sena. K pastvě nejsou potřeba velké prostory, stačí menší zahrádka, na které si  udržují anglický trávník. K ustájení bohatě postačí box o rozměru 2x2 m.  Musíme však mít na mysli, že se stále jedná o koně, stádové zvíře, které potřebuje společnost .
Americký miniaturní kůň není ponny, má být reálnou zmenšeninou jezdeckého koně.  Je několik typů- mohou se podobat arabskému koni, anglickému plnokrevníkovi, ale i těžšímu hunterovi.
Všichni však musí splňovat podmínku maximální výšky, která může dosahovat 34 inch tj. 86,5 cm .
Využití-  kromě možnosti ježdění splňuje věškeré požadavky lidí, toužících po vlastním koni. Prvotním využitím bylo šlechtění především pro výstavy, nabízí však i možnost sportovního vyžití. Soutěží se v parkurech  na ruce podobající se populárním agility.  Tyto soutěže se liší od parkuru pro velké koně pouze tím, že je koník veden na ruce. Podávají obdivuhodné výkony, vítězné parkury ze světové soutěže končily na výškách 106 cm čistých parkurů !
Mohou tahat lehké vozíky,  jeden trénovaný minikoník bez potíží uveze dvě dospělé osoby.
Svou poslušnost a schopnost spolupráce dokazují v  trailech, kde je opět jedinou odlišností jen velikost aktérů a vedení na ruce.  Je báječným společníkem pro volný čas, pro svoji velikost péči o tyto koníky zvládne i malé dítě.
Pro svůj vynikající charakter a trpělivost jsou vhodní i jako první koník pro dítě, běžně na jejich chov přecházejí lidí, kteří pro nemoc, nebo stáří přestávají fyzicky zvládat velké koně.
Stejně tak našli uplatnění v hipoterapii, i jako vodící koně pro slepce.  Zde se osvědčují nejen svou učenlivostí, ale jsou i velmi dlouhověcí . Běžně se dožívají 30 -45 roků a tím se mohou stát společníkem pro celý život.

V posledních několika letech dochází k nárůstu importů i v České republice, bohužel někteří koně nesplňují parametry AMHA. Pokud chcete pravého American Miniature Horse, musí mít vždy certifikát od AMHA, ve formátu A4, obvykle modré barvy . Vyplatí se obezřetnost ve výběru , zejména chcete-li koně na výstavy a do dalšího chovu. Lákavě nízká cena se nemusí do budoucna vyplatit.